<< Ganoderma lucidum, svetlikava pološčenka | Gobe | Ganoderma resinaceum, smolena pološčenka >>
Ganodérma pféifferi Bres. (1889)
Rod: Ganoderma - pološčenke
ZNAČILNOST: med poličastimi luknjičarkami spoznamo bakrenasto pološčenko po velikem, značilno pološčenem klobuku bakrene oz. rdeče rjave barve, po čemer je poimenovana, in po himeniju, ki v mladosti skriva kot z rumeno smolo prekrite luknjice. Raste na starih bukovih ali smrekovih deblih, v gozdovih in parkih. Povzroča belo trohnobo.
KLOBUK: 10-50 cm širok trosnjak je polkrožen in kot konzola pritrjen na osnovo, sestavljen iz več plasti, pogosto zelo velik, širina pritrjenega dela gobe na osnovi je do 12 cm, z vsemi plastmi pa še precej več, višina plasti je do 8 cm, goba ima do 20 plasti različnih debelin in sicer 8-30 mm, površina je bakreno do rdečkasto rjava, pri starih gobah temno rjava do črnkasto vijolična, mlada ima nabrekli belkasti rob, pore pod površino so okrogle in bele do rumenkaste, končno pa zlate barve, površina je zelo značilno razpokana in nagubana, ima smolnato plast s temno rjavim kontekstom, po katerem se loči od starih gob vrste Ganoderma, je trd in olesenel, zgornja površina je sprva ravna, pozneje izbočena, skorja je pološčena in se blešči in sicer zaradi izločene smole, sprva je gladek, kmalu pa postane razpokan in naguban, na prerezu je rumenkast do rjavkast, rob je zaokrožen.
TROSOVNICA: je luknjičasta, trosovnica oz. himenij ima luknjice oz. pore, ki so pri mladih gobah prekrite z rumenkasto smolo oz. voskom, površina je sprva belkasta do smetanaste barve, pozno jeseni in pozimi postane bolj rumenkasta ali rjavkasta in sicer zaradi izločenega voska, ki diši podobno kot čebelji vosek, pri starejših gobah postane površina okrasta do bledo rjava, pore so okrogle in široke do 0.2 mm, sprva bele do rumenkaste in končno zlate, gostota je 5-6 na mm, struktura je homogena, pore so koncentrično porazdeljene.
BET: ga nima, goba je priraščena na osnovo.
MESO: rjavo do temno rjavo ali čokoladno obarvano, trdo, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 9-12 x 6-8 μm, bradavičasti, jajčasti, trosni prah je rjav.
RASTIŠČE: uspeva v listnatih in iglastih gozdovih na starih bukovih ali smrekovih deblih, na odpadnih vejah in štorih, je trajnica in dokaj redka.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna. Goba je na Rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE:
Foto: Milan Kelhar.
SINONIMI: Elfvingia pfeifferi (Bres.) Kotl. & Pouzar (1956), Fomes advena Quél. (1872), Fomes cupreolaccatus Kalchbr. ex Ferd. & C.A. Jørg. (1939), Fomes laccatus Sacc. (1891), Fomes pfeifferi (Bres.) Sacc. (1891), Ganoderma applanatum f. laccatum (Sacc.) Golovin (1956), Ganoderma applanatum var. laccatum (Sacc.) Rea (1922), Ganoderma cupreolaccatum Z. Igmándy (1968), Ganoderma laccatum (Sacc.) Bourdot & Galzin (1925), Ganoderma pfeifferi var. borneense Corner (1983), Polyporus cupreolaccatus Kalchbr. [as 'cupreo-laccatus'] (1885), Polyporus laccatus Kalchbr. (1885), Scindalma laccatum (Sacc.) Kuntze (1898), Scindalma pfeifferi (Bres.) Kuntze (1898)
Priprava opisa: Miro Šerod
Ganoderma pfeifferi, bakrenasta poloscenka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1001